Sporty v zimě – co na sebe, aby vám bylo teplo?

Sportování v zimě

V zimě sportovci čelí výzvám počasí – mrazu, větru, sněhu a mlze. Ať už se chystáte na běžky, sjezdovky, zimní vyjížďku na kole nebo si užíváte běh v mrazivých ránech, klíčové je správné oblečení.

Nejde jen o teplo – důležité je také aby odvádělo pot, chránilo vás před větrem a vlhkostí a zároveň zachovalo volnost pohybu. Špatná volba oblečení může snadno vést k podchlazení, přehřátí nebo ztrátě motivace pokračovat ve sportu. Jak tomu předejít a zůstat v suchu a teple? Pojďme si ukázat, jak na to.

Bez vrstvení to nejde

V horách se počasí mění rychle, a proto je dobré oblékat se do několika vrstev, které lze podle potřeby přidávat nebo odkládat. Stejný princip využijete i při sportu v nížinách – na začátku běhu či jízdy na kole se potřebujete zahřát, ale s rostoucí intenzitou pohybu oceníte možnost vrstvu odložit. Základem je tzv. princip vrstvení, který staví na třech klíčových vrstvách: základní, střední a vrchní. Každá má svou roli – odvádění potu, tepelnou izolaci a ochranu před větrem či vlhkostí.

  • Základní vrstva: odvádění potu (funkční prádlo). Kvalitní funkční prádlo (triko a spodky) izoluje tělesnou teplotu a zároveň odvádí vlhkost. Díky tomu zůstanete v suchu a teple. Zamezíte také vzniku pachu či svědění pokožky. Do velmi nízkých teplot můžete vybrat prádlo s vlnou, která zahřeje. Kromě materiálu je důležitá také správná velikost. Aby prádlo fungovalo jak má, musí vám skvěle padnout. Příliš těsné prádlo vás omezí v pohybu, příliš volné nezajistí termoizolaci.
  • Střední vrstva slouží jako tepelná izolace (vhodný je například fleece), ale zároveň musí být prodyšná. Například bavlna se hodí jen pro běžné nošení, ale při sportování se jí vyhněte, protože v sobě drží vlhkost a pomalu schne.
  • Vrchní vrstva: ochrana před větrem a sněhem. Vnější vrstva musí být nepromokavá (softshell, hardshell) a opět je nutné, aby byla prodyšná.

Nezapomínejte na doplňky

Čepice, čelenky a další doplňky jsou v chladném počasí nutností. Právě skrz hlavu, krk a ruce uniká podstatné množství tělesného tepla (jen hlavou asi 10 ). Doplňky by měly splňovat tato kritéria: být větruodolné, nepromokavé, prodyšné a rychleschnoucí. Pokud se zpotíte a zůstanete v mokrém oblečení, riskujete prochladnutí a následně nepříjemné zdravotní problémy jako záněty dutin či uší. Nepodceňujte ani ochranu krku. V naší nabídce najdete funkční nákrčníky, které poslouží i jako náhrada za čepici nebo čelenku.

Nezapomeňte na kvalitní hřejivé rukavice. Ty vybírejte podle sportu, na který se chystáte. Například pro sjezdové lyžování jsou vhodné rukavice s vysokou izolací a voděodolností, které zajistí teplo a ochranu před vlhkostí. Naopak pro běžecké lyžování je důležitá prodyšnost a lehkost materiálu, aby se předešlo nadměrnému pocení a zároveň byla zajištěna dostatečná pohyblivost prstů. Na kolo zvolte rukavice podle venkovní teploty – pokud vyjedete v mírné zimě, vystačíte s lehkými variantami rukavic, do větších mrazů vsaďte na zateplené modely. Stejně tak i při běhu střídejte lehké, např. fleecové, rukavice s těmi zateplenými podle teploty.

Běžky

Při běžkování si dáte pěkně do těla, snadno se zahřejete a zapotíte, i když je venku mráz. Běžkařské oblečení by vás mělo chránit před nepříznivým počasím a také udržet v teple, když si dáte pauzu. Opět platí pravidlo vrstvení. První vrstva odvádí vlhkost, druhá izoluje před chladem a třetí chrání před větrem a sněhem. Bunda a kalhoty musí chránit před počasím a neomezovat vás v pohybu. Oblíbené jsou na běžky softshellové bundy, které jsou pružné, větruodolné a částečně nepromokavé. Hybridní modely kombinují více materiálů – odolnější přední část, prodyšná záda a podpaží.

Běžkařské kalhoty mají větruodolný předek a strečový, prodyšný zadní díl. Ponožky by měly být teplé a vyšší. Chybu neuděláte, když si s sebou vezmete jednu vrstvu oblečení navíc – nepřekvapí vás náhlé změny počasí. A v neposlední řadě nezapomeňte na pokrývku hlavy a brýle. Pokud vyrážíte na celodenní výlet nebo je mlha, hodit se budou i reflexní prvky a čelovka.

Sjezdovky

Na sjezdovce se během chvíle zahřejete pohybem a vzápětí prochladnete ve frontě na vlek. Proto je nutné oblečení dobře promyslet – i podle toho, jak moc velcí jste zmrzlíci nebo naopak otužilci. Opět je tu princip vrstvení – hřejivé termoprádlo, tříčtvrťáky, teplé ponožky či podkolenky, funkční triko. Jako druhá vrstva se hodí mikina, materiály jako merino nebo fleece. Třetí vrstvu tvoří zateplené nebo nezateplené lyžařské kalhoty a bunda. Ta by měla být co nejvíce prodyšná a dostatečně volná, aby vás neomezovala v pohybu.

Běh

Milovníci běhání se své oblíbené aktivity nevzdávají ani v zimě. Poslední roky jsou zimy většinou mírné, ale běhat se dá i mrazech. Základem je funkční spodní prádlo, které odvádí pot od těla. Na něj patří izolační vrstva, například z fleecu, která udrží teplo. Vrchní vrstva by měla být větruodolná a voděodolná, ale zároveň prodyšná, aby chránila před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Nezapomeňte také na čepici, rukavice a teplé ponožky. Zvolte obuv s dobrou přilnavostí, ideálně s nepromokavou úpravou, abyste předešli uklouznutí a promočení.

Kolo

Stejně využijí princip vrstvení i vášniví kolaři, které od ježdění neodradí ani mráz nebo sníh. Na kole se sice zapotíte, ale zároveň je třeba vybavit se proti větru či sněžení a nezapomenout na doplňky, které zajistí pohodlí a bezpečnost. Kromě funkčního prádla, izolačních vrstev a větruodolné vrchní vrstvy investujte do kvalitních zimních treter nebo si pořiďte návleky na boty, které nohy chrání před chladem a vlhkostí. Pod helmu si nezapomeňte vzít čepici nebo čelenku, zahřejí a sají pot. Samostatnou kapitolou je pak doplňková výbava na kolo, jako zimní pláště na kluzké povrchy nebo kvalitní osvětlení a reflexní prvky pro lepší viditelnost během krátkých zimních dnů. Při delších vyjížďkách si s sebou nezapomeňte vzít náhradní ponožky a suchou první vrstvu (triko).